Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” manaına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet mutlak halde bulunan şehir, çabucak peşi sıra korsanların eline geritir. M.Ö. 77’bile Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına peklmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve eke bir evolüsyon göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara nazaran Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en yavuz yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca yerli ve yabancı turiste beyit sahipliği yapan Antalya, zamanı ve kültürel turizme ilgi duyanlar yürekin tam bir turizm cenneti! Tarih süresince dayanıklı çok medeniyete beyit sahipliği yapan bu nadide şehir, beyaz zehir bayraklı plajları ile bile epey popüler. Antika kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden yavuz 13 yeri sizin yürekin listeledik. şayet siz bile yaz tatili yürekin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat tasavvurınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi muhaliflayacak ilk nokta Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile alay malay hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede nokta alan surlar rahatletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları kurma edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin dahi çok keyifli başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten keyif alanlar yürekin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe sefer edebilir ve reçete kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda nokta alan natürel kavara kaynağından binlerce senedir çısoy alevler yıprak Yunanistanlı Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” manaına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline zehirr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı aslan sarrafiyelı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kavgamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenkleşmek yürekin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kez dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü yerin 7 kez altından alevler saçmaya devam fiyat. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kez dibinden fışkıran alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek yürekin Olympos’da bir yarış düzenleniş edilir. Atletler Chimera’nin kızdırmaiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde nokta kırmızıır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla fiyat edilmiştir. II. Köleülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Uslu aracılığıyla yapmış oldurılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında nokta kırmızıır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden yığın noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Eski zamanlarda ağız ağıza namahrem yapımı dövme demirden bir vakit mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 yılında yine bileğişlemtirilmiştir. Eski vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının nokta aldığı bir çan kalmıştır. Vakit Kulesinin kuzey cihetında ise çıkıntı halinde bir çıpa nokta kırmızıır. Bu demirin işlemlevi ise idam cezası edilen kişgelecek güneş boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin midi aksamında nokta kırmızııyor. Aya Yorgi özge ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda konstrüksiyonldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Tarihi konstrüksiyonnın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilişkin olmayan birlik eser olmasının semtı rabıta Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze vasıl ender konstrüksiyonlarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise hasetmüzde bir kül halinde esirgeme altına münfailtır.

Alanya transfer

antalya gezilecek yerler